Widget Image
Fundacja Pomocy Chorym na Dystonię
Image Alt

Blog

   dystonia    Rusza program plastrowania dynamicznego dla pacjentów z dystonią ogniskową.

Rusza program plastrowania dynamicznego dla pacjentów z dystonią ogniskową.

Dystonia ogniskowa jest najczęściej występującym typem dystonii, z kolei w tej grupie najczęściej spotykaną jest dystonia szyjna. Leczenie dystonii szyjnej jest wyłącznie objawowe. Rekomendowaną metodą leczenia u większości pacjentów są iniekcje toksyny botulinowej. Fizjoterapia jest wspomagającą metodą leczenia pacjentów z dystonią. Rozciąganie i wzmacnianie odpowiednich grup mięśniowych minimalizuje ograniczenia fizyczne spowodowane ruchem dystonicznym zajętego obszaru ciała, chroni przed złamaniem oraz poprawia postawę, ponadto w pojedynczych publikacjach wykazano, że pozwala zmniejszyć dawkę toksyny botulinowej używanej w terapii dystonii. Należy podkreślić, że programy rehabilitacyjne u pacjentów z dystonią szyjną są czasochłonne i niewielu fizjoterapeutów jest przeszkolonych w tej dziedzinie. Plastrowanie dynamiczne jest aktualnie szeroko stosowaną metodą w rehabilitacji wielu schorzeń mięśniowo-szkieletowych oraz nerwowo-mięśniowych. Jest to małoinwazyjna metoda terapeutyczna, która polega na oklejaniu wybranych części ciała specjalnymi elastycznymi plastrami.

Proponujemy Państwu pilotażowy program rehabilitacyjny, którego częścią jest plastrowanie dynamiczne. Z programu mogą skorzystać pacjenci z dystonią szyjną leczeni toksyną botulinową. Program będzie realizowany w Poradni Przyklinicznej Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz w Szpitalu św. Rafała w Krakowie.

Szczegółowe informacje można uzyskać w każdy wtorek w Poradni Przyklinicznej Kliniki Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie (dr Małgorzata Dec-Ćwiek).

Serdecznie zapraszamy!

Post a Comment

Name

E-mail Address

Website